Akupunktura czy Refleksologia - różnice, podobieństwa
Postawmy kilka pytań, na które w dalszej częsci tekstu postaram się dać jasne odpowiedzi.
1. Jak akupunktura działa na organizm?
2. Jakie są wskazania do akupunktury?
3. Jakie są wskazania do refleksologii?
4. Kiedy akupunktura lub refleksologia nie są wskazane?
Bardzo często pojęcia takie jak akupunktura i refleksologia są łączone w całość. Jednak nie należy ich mylić. Refleksologia to zestaw procedur neuro-odruchowych, które wpływają na określone punkty na ciele człowieka. Każdy z tych punktów jest powiązany z określonym organem. Stymulując strefę projekcyjną danego narządu wywołamy w nim odpowiedź na zasadzie odruchu skórno-trzewnego. Oddziaływanie to można osiągnąć za pomocą lasera, pola magnetycznego, impulsów elektrycznych lub igieł. Z wszystkich tych metod korzysta refleksologia.
Akupunktura (jedna z najstarszych metod medycyny alternatywnej, wywodząca się z Dalekiego Wschodu) jest metodą polegającą na nakłuwaniu w celach leczniczych ściśle określonych miejsc położonych na ciele człowieka i nazywanych punktami akupunktury. W Europie akupunkturę zaczęto wprowadzać do medycyny tradycyjnej stosunkowo niedawno, na początku ubiegłego stulecia. Dzisiaj akupunkturę uznaje się za skuteczną metodę. Wielu ekspertów zalecają ją w profilaktyce organizmu, a nawet podczas leczenia niektórych chorób równolegle z leczeniem tradycyjnym, ponieważ może przyspieszyć powrót do zdrowia środki farmakologiczne ograniczając do minimu.
Refleksologia i akupunktura mają wspólne cechy – bazują na meridianach, czyli punktach biegnących wzdłuż całego ciała. Są one odpowiedzialne są za właściwy przepływ energii; bardzo wiele problemów zdrowotnych związanych jest właśnie z niedrożnością jednego z takich "szlaków".
Jeśli chodzi o różnice między oboma typami zabiegów, najbardziej widocznym jest to że akupunkturzyści pracują na całym ciele człowieka, wbijając we właściwe punkty igły. Z kolei refleksolodzy skupiają się głównie na rękach i stopach.
1. Jak działa akupunktura na organizm?
- zwiększa twój metabolizm,
- poprawa kondycjię skóry,
- powoduje zmniejszenie obrzęku i innych procesów zapalnych,
- stymuluje ośrodkowy układ nerwowy i poprawa stan zdrowia psychicznego,
- ma działanie znieczulające.
Podczas zabiegu osoba nie odczuwa silnego bólu ani dyskomfortu. Możesz odczuwać ciepło, napięcie lub lekkie mrowienie w miejscu, w którym igła wbija się w skórę.
2. Jakie są wskazania do akupunktury?
Wskazaniami do akupunktury są najczęściej choroby związane z układem mięśniowo-szkieletowym lub ośrodkowym układem nerwowym. Obejmują one:
- bezsenność, bóle głowy,
- rwa kulszowa, zapalenie stawów,
- problemy ze wzrokiem,
- choroby przewodu pokarmowego,
- stan zapalny lub obrzęk, swędzenie,
- cukrzyca,
- otyłość,
- zakłócony metabolizm
- nadciśnienie.
3. Jakie są wskazania do refleksologii?
Wskazania do refleksologii są pod wieloma względami podobne do wskazań do akupunktury. Obejmują one:
- neurozy i zespoły nerwicowo podobne
- choroby układu nerwowego (zaburzenia czuciowe i motoryczne, nerwobóle, migrena, zapalenie splotów nerwowych...)
- zaburzenia pracy układu mięśniowo-szkieletowego (zespoły bólowe kręgosłupa, choroby stawów i mięśni pochodzenia pourazowego, metabolicznego i reumatycznego),
- wrzody, zapalenie żołądka,
- naruszenie metabolizmu,
- nadwaga,
- choroby skóry,
- cukrzyca.
Refleksologia, jest nieszkodliwym i bezbolesnym zabiegiem, który nie wymaga znieczulenia, ale istnieje szereg przeciwwskazań.
4. Kiedy akupunktura lub refleksologia nie są wskazane?
Przeciwwskazania do zabiegów to:
- przypadki guzów nowotworowych,
- wiek niemowlęcy i starczy,
- choroby zakaźne,
- ostre zaburzenia psychiczne, zatrucia (alkohol, narkotyki).