Drenaż limfatyczny

 

Manualny Drenaż Limfatyczny to bardzo skuteczny rodzaj specjalistycznego masażu. Polega on na stymulacji układu limfatycznego poprzez powolne, bezbolesne ruchy, techniki jedynie na poziomie skóry i tkanki podskórnej. Drenaż limfatyczny
Powoduje udrożnienie i przepychanie limfy oraz poprawę krążenia żylno-limfatycznego wpływając na likwidację obrzęków oraz wysięków pochodzenia limfatycznego.

Stosowany jest z powodzeniem we wszelkiego rodzaju obrzękach kończyn dolnych (wrodzone i nabyte obrzęki limfatyczne) jak i górnych (np. po mastektomii – amputacja piersi, kiedy węzły chłonne pachowe są wycięte i odpływ limfy do tych naczyń jest niemożliwy, co powoduje obrzęki). W ortopedii znajduje zastosowanie przy skręceniach, stłuczeniach w celu usunięcia opuchlizny oraz innych sytuacjach, gdzie dochodzi do zaburzeń pracy układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny zyskuje coraz większe uznanie w chirurgii plastycznej jako metoda rewitalizacyjna po zabiegach liposukcji, plastyce powłok brzusznych, a także w niektórych przypadkach korekcji biustu.